В Кореличском районе проходит референдум

Избирательный участок №1 (СШ №2 г.п. Кореличи)

На избирательном участке №1, расположенном в СШ №2 г.п. Кореличи, первой проголосовавшей стала многодетная мама Анна Бунчук.

— Я закончила ночное дежурство в больнице, где работаю санитаркой, и по пути домой зашла на участок, чтобы проголосовать. У меня трое детей, поэтому я за социально ориентированный курс нашей страны, где гарантированы доступное образование, медицина, существует хорошая социальная поддержка, особенно для многодетных.

Жительница райцентра Оксана Сазанович зашла на участок по пути на работу:

— Считаю, что отдать свой голос в таком важном деле, как изменение Конституции, очень важно. Ведь этот закон писался для нас и нам по нему жить. О внесенных изменениях я слышала по телевизору и читала в газетах. Знаю, что над созданием нового проекта Конституции работали компетентные специалисты, которые проработали каждое слово. Я верю, что мой голос будет услышан и так я смогу повлиять на будущее нашей страны.

 

88-летнего Николая Иосифовича Пожарицкого члены избирательной комиссии  знают хорошо, говорят, что несмотря на преклонный возраст он не голосует на дому, а приходит на участок.

— Для меня такой день — праздник, — говорит ветеран труда. — Я принимаю участие во всех политических кампаниях. Наше государство заботится о пенсионерах, мы не остаемся один на один со своими проблемами. Поэтому я голосую за мир и стабильность.

Студентка второго курса фармацевтического факультета БГУ Анастасия Кузьмич голосует впервые:

— Для меня этот день очень важен, ведь мы выбираем путь, по которому наша страна пойдет в ближайшие десятилетия. Своим голосом я надеюсь повлиять на это будущее.

Председатель избирательной комиссии Виктор Чеботаревич вручает девушке календарь и поздравляет с участием в важном политическом событии.

Избирательный участок №2 (Кореличский районный Центр культуры и народного творчества)

Анна Анисовец на избирательном участке одна из первых:

— Голосую за будущее своих детей и внуков. Какой курс выберем, так и будем жить. Лично я голосую за новый проект Конституции. Для себя отметила статью, в которой отмечено, что брак — это союз мужчины и женщины. Для меня очень важны традиционные семейные ценности и хочу, чтобы мои внуки придерживались этих традиций.

Заместитель председателя Кореличского райисполкома, председатель Кореличской районной комиссии по проведению республиканского референдума Игорь Лазаревич пришел на избирательный участок в свой день рождения:

— Я считаю, что волеизъявление, будь то выборы любого уровня или референдум, — это чрезвычайно важно. Мы принимаем решение всем белорусским народом, решение, направленное на будущее. У меня сегодня двойной праздник: и день рождения, и референдум.

Супруги Галина и Олег Котовы на участке в числе первых:

— Мы пришли на референдум, чтобы проголосовать за будущее нашей большой семьи. У моей дочери трое детей, она тоже, как и мы, живет в Кореличах. Поэтому мы хотим стабильности и уверенности в завтрашнем дне. Хотим, чтобы и впредь наша Беларусь была мирной и процветающей.

 

Избирательный участок №11 (Мирский ГДК)

Директор музея «Замковый комплекс «Мир» Александр Чеславович Лойко пришел проголосовать вместе со своей супругой Софией:

— Значение референдума для нашей страны сложно переоценить. Это очень значимое событие для каждого белоруса. Именно нам решать, каким будет наше будущее. Любое законодательство должно обновляться и давать стране возможность развития, ведь мир не стоит на месте.

Юрий Гришкевич, старший следователь

— Я считаю, что каждый белорус должен отдать свой голос на референдуме, поскольку принятие обновленной законодательной базы — это очень значимый шаг для страны. Обновленный проект Конституции дает нам уже более продвинутые социальные гарантии, мы можем быть уверены в наше будущем. Внимание уделяется патриотическому воспитанию молодежи, сохранению нашего исторического наследия. В виду и моей профессии, меня очень радует то, что на законодательном уровне уделяется внимание кибербезопасности граждан и сохранению их личных данных. Всем белорусам я бы хотел пожелать добра, мира и крепкого здоровья.

Игорь Хомич, сотрудник Мирского государственного художественного профессионально-технического колледжа:

— Участие в референдуме — это мой гражданский долг. Коституция — это Главный Закон страны, мы должны знать, по какому закону живем и, конечно же, принять участие в его развитии. Я голосую за будущее своей страны и своего народа.

Анастасия Труханович, секретарь ГП «Птицефабрика Красоармейская», молодой специалист впервые приняла участие в голосовании:

— Я считаю, что каждый гражданин нашей страны должен иметь возможность выбора в направлении развития будущего нашего государства. Каждый голос важен и нужен. Конституция — закон, который защищает интересы граждан, и каждый должен быть уверен в своем будущем.

Избирательный участок №14 (Еремичский СДК)

Іван Палікарпавіч КУЛІК,

пенсіянер з 44-гадовым працоўным стажам, жыхар в. Быковічы Ярэміцкага сельсавета:

— Я прыйшоў выканаць грамадзянскі абавязак. Сёння я аддаў свой голас, каб быў мір на зямлі, каб беларусы жылі ў згодзе, каб краіна квітнела, каб дзеці, унукі, праўнукі былі шчаслівыя. Наш Прынёманскі край прыгожы. Тут жывуць добрыя, працавітыя і адкрытыя людзі. Яны — гасцінныя, заўсёды рады сябрам, дапамогуць і падтрымаюць. І заслугоўваюць найлепшай будучыні, каб жыць у міры і згодзе, каб паважалі надалей адзін аднаго. Змены патрэбны ў нашым грамадстве, трэба рухацца наперад, бо гэтага патрабуе само жыццё.

Мікалай Мікалаевіч РУЦ,

ветэран працы,

жыхар аграгарадка Ярэмічы:

— Чаму прыйшоў на ўчастак для галасавання? Гэта мой абавязак як грамадзяніна Рэспублікі Беларусь. Я — за новую Канстытуцыю і за змены ў ёй, якія мяне задавальняюць. На патрыятычнае выхаванне падрастаючага пакалення трэба звярнуць асаблівую ўвагу, прывіваць любоў да Радзімы, памятаць мінулае і ведаць, як развівалася Беларусь. Цяпер мы, пенсіянеры, жывём у дастатку, пра нас дзяржава праяўляе пастаянны клопат. Пенсіяй задаволены, неабходныя прадукты ў магазінах ёсць у дастатковай колькасці. На заслужаным адпачынку займаюся дамашнімі справамі і маю захапленне па душы. Людзям жадаю міру, здароўя, шчасця.

Ігар Дзмітрыевіч КЛІМКО,

старшыня выбарчай камісіі Ярэміцкага выбарчага участка №14:

— Датэрміновае галасаванне прайшоў 41 працэнт выбаршчыкаў. Ва ўчастак для галасавання ўваходзіць 16 вёсак. Усяго маюць права голасу 676 чалавек. У асноўным выбаршчыкі сярэдняга ўзросту — 40-50 гадоў. Людзі ідуць раўнамерна і з добрым настроем. Прыходзяць сем’ямі і састарэлыя з унукамі. Многія сённяшні дзень лічаць святочным і з гэтай нагоды віншуюць выбаршчыкаў.

Я старшынёй камісіі працую ўпершыню, адчуваю вялікую адказнасць, цікавасць, хваляванне. Хачу апраўдаць надзеі тых, хто даверыў мне гэтую пасаду. Каб рэферэндум прайшоў спакойна і арганізавана, каб выбаршчыкі прыйшлі на ўчасткі для галасавання. Хочацца дадаць, што тры выязныя групы працуюць на тэрыторыі сельсавета. Ездзяць па зваротах грамадзян у аддаленыя вёскі для галасавання па месцы знаходжання выбаршчыкаў.

Удзельнікі мастацкай самадзейнасці Ярэміцкага Дома культуры Мікалай Буй і Святлана Буй падарылі цудоўныя мелодыі. Канцэрт меў незвычайную назву: «Зямля пад белымі крыламі». Гучалі песні: «Беларусь сінявокая», «Белая Русь», «Земля, которую Господь благословил». Вядучая канцэртнай праграмы — Марына Зайцава.

Избирательный участок №15 (Жуховичский СДК)

Галина Стащенюк, пенсионер:

— Я пришла на референдум, поскольку хочу лучшего будущего для своих детей, внуков. Самое важное — чтобы был мир, чтобы государство поддерживало молодые семьи, пожилых граждан и всех, кто нуждается в помощи. В новый проект Конституции добавлено очень важное дополнение: защита исторической правды и памяти. Молодое поколение должно знать историю своей страны, какие страшные события происходили в годы войны, чтобы больше никогда такое не повторить. Я желаю каждому белорусу мирного неба над головой, крепкого здоровья и благополучия.

Тамара Вячаславаўна ГАСЦІЛО,

наглядальнік ад прафкама адукацыі ДУА «Жухавіцкая сярэдняя школа»:

— Людзі ідуць на рэферэндум актыўна, у добрым настроі, з пазітыўнымі думкамі. Прыходзяць сем’ямі, людзі старэйшага ўзросту з унукамі, а таксама моладзь.

На участку для галасавання захоўваюцца неабходныя антыкавідныя меры. Парушэнняў заканадаўства за перыяд датэрміновага галасавання і ў сённяшні дзень не выяўлена.

Алена ШЭСЦЕЛЬ,

аператар машыннага даення МТФ «Кожава» СВК «Жухавічы»:

— У выбарчых кампаніях прымаю пастаянны ўдзел і іду на ўчасткі для галасавання з задавальненнем. У мяне ёсць усе падставы гэта рабіць. Калі нарадзіла трэцяе дзіця, то атрымала сямейны капітал і купіла кватэру. Па-другое, дзяржава мне выплачвала дапамогу на дзіця-інваліда. Мне скардзіцца няма на што, бо і заробак атрымліваю добры. Я люблю Беларусь і аддаю свой голас за новы Асноўны Закон. Жадаю ўсім міру і здароўя.

Падчас правядзення рэферэндуму ў Жухавічах гучалі песні пра Беларусь, родны край, якія выконвалі работнікі аддзела культуры і вольнага часу «Жухавіцкі Дом культуры», якія ўзнімалі святочны настрой выбаршчыкаў.

Избирательный участок №10 (Административное здание сельского исполнительного комитета в Цирине)

Алена Анатольеўна ХІЛЕВІЧ,

старшыня ўчастковай камісіі паведаміла, што з 1994 года ўдзельчае ў выбарах. Пачынала сакратаром участковай камісіі, а апошнія гады — старшынёй.

Па яе словах, адметнасць правядзення рэферэндуму ў тым, што вельмі актыўна прайшло датэрміновае галасаванне — 40 працэнтаў выбаршчыкаў аддалі свае галасы. Людзі больш упэўнена і ў добрым настроі ішлі на ўчасткі галасавання. Сярод удзельнікаў — і ветэраны працы, і моладзь. На гэты раз таксама ёсць вялікая колькасць прагаласаваць на даму. «У нас шмат людзей пажылога ўзросту і жывуць у аддалёных вёсках, — адзначыла старшыня камісіі. — У каментарыях людзі адзначаюць, што галасуюць за мір і спакой на зямлі».

Галина Зинченко, учитель начальных классов

— Каждый белорус должен принять участие в референдуме. Ведь мы сами управляем своей жизнью. Для себя я приняла решение, что буду голосовать за обновленный проект Конституции, поскольку опирается на защиту прав граждан и дает нам социальные гарантии. Я хочу жить в свободном государстве, которое будет меня защищать.

Избирательный участок №8 (ГУО Райцевский УПК Детский сад-Средняя школа)

14 гадзін 10 хвілін. Старшыня камісіі Пётр Міхайлавіч БУЛЯК патлумачыў, што на дадзены момант прагаласавалі 73,3 працэнта выбаршчыкаў. Усіх — 695 чалавек з 16 населеных пунктаў. Шмат людзей галасуе на даму — больш паловы выбаршчыкаў.

Навучэнка Лідскага палітэхнічнага каледжа Аляксандра Каралько аддала свой голас сёлета ўпершыню.

— Рэферэндум — адна з галоўных палітычных падзей у краіне, — падкрэсліў у размове Пётр Міхайлавіч. — Вырашаецца яе лёс і будучае. Уносяцца змены і дапаўненні ў новую Канстытуцыю. Удзел у рэферэндуме — гэта абавязак грамадзяніна Рэспублікі Беларусь. У асаблівасці гэта датычыць маладога пакалення, таму што гэта іх будучае, у якім ім жыць, працаваць, выхоўваць дзяцей. І рухацца наперад.

Инна ЛЕЙКО, Наталья СОКОЛЯНСКАЯ, Галіна СМАЛЯНКА

Фото Инны ЛЕЙКО и Натальи СОКОЛЯНСКОЙ